ochrona środowiska

Czy ochrona środowiska jest nam niezbędna?

Ochrona środowiska to obecnie gorący temat. Jest wielu ludzi, którzy uważają, że musimy chronić nasze środowisko, ale jest też wielu ludzi, którzy nie wierzą, że jest to konieczne. Dlaczego więc ochrona środowiska jest nam potrzebna? Odpowiedź na to pytanie jest prosta: nasze środowisko jest tym, co utrzymuje nas przy życiu. Bez niego nie bylibyśmy w stanie oddychać ani pić wody; dlatego bez ochrony środowiska nasze życie byłoby zagrożone.

Istnieje wiele powodów, dla których ochrona środowiska jest nam potrzebna. Oto cztery najważniejsze z nich:

  1. jest to dobre dla naszego zdrowia,
  2. pomaga chronić zasoby naturalne i różnorodność biologiczną,
  3. przynosi korzyści gospodarce,
  4. jest dobra dla środowiska.

Ochrona środowiska jest istotna dla naszego zdrowia

Zanieczyszczenie powietrza jest obecnie jednym z największych zagrożeń dla naszego zdrowia. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), ponad siedem milionów ludzi umiera każdego roku z powodu narażenia na zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach i na zewnątrz. Większość tych zgonów jest spowodowana chorobami serca i rakiem płuc; dlatego oczywiste jest, że musimy podjąć działania już teraz, zanim będzie za późno. Chroniąc nasze środowisko, będziemy chronić nasze zdrowie i zdrowie przyszłych pokoleń.

Ochrona środowiska pomaga chronić zasoby naturalne i różnorodność biologiczną

Zasoby naturalne są dla nas bardzo ważne, ponieważ pomagają nam produkować rzeczy, których potrzebujemy, takie jak drewno i olej; jednak zasoby te nie mogą trwać wiecznie. Wielu ekspertów uważa, że zużyliśmy już prawie połowę światowych zasobów naturalnych. Jeśli nie podejmiemy działań teraz, w końcu wszystkie nasze zasoby naturalne zostaną zużyte i nie pozostanie nic dla przyszłych pokoleń. Dlatego ważne jest, abyśmy chronili zasoby, które mamy teraz, a także różnorodność biologiczną.

Ochrona środowiska przynosi korzyści gospodarce

Ochrona naszego środowiska może również pomóc w poprawie gospodarki kraju. Na przykład, gdyby kraje Azji Południowo-Wschodniej były w stanie zmniejszyć swoją zależność od paliw kopalnych, byłyby w stanie generować większe dochody z turystyki. Kraje takie jak Japonia i Korea Południowa już to robią, wytwarzając więcej energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, takich jak energia słoneczna i wiatrowa. Dlatego oczywiste jest, że chroniąc nasze środowisko, możemy przyczynić się do poprawy gospodarki kraju.

Ochrona środowiska jest istotna dla samego środowiska

Wreszcie ochrona środowiska jest konieczna, ponieważ pomaga chronić nasze środowisko. Może się to wydawać logiczne; jednak wciąż jest wielu ludzi, którzy uważają, że ochrona przyrody nie jest konieczna, ponieważ człowiek powinien móc korzystać z przyrody tak, jak uważa za stosowne. Ale ten sposób myślenia jest już przestarzały. Jest wiele rzeczy, których możemy nauczyć się od natury, takich jak recykling i wykorzystanie energii odnawialnej. Dlatego oczywiste jest, że ochrona środowiska pomoże nam żyć w sposób bardziej zrównoważony, co z kolei przyniesie nam korzyści w dłuższej perspektywie.