energia słoneczna

Czy energia słoneczna uratuje środowisko?

Pozyskiwanie energii z naturalnych, odnawialnych źródeł wydaje się dziś być jedynym sposobem na uratowanie całej branży energetycznej i – przede wszystkim – środowiska naturalnego. Tradycyjna energetyka z czasem będzie traciła na znaczeniu, zarówno ze względu na emisję gazów cieplarnianych jak i na fakt, że wykorzystywane w niej surowce zwyczajnie się wyczerpują. Jednym z podstawowych źródeł energii odnawialnej jest dziś słońce. Czy technologia ta faktycznie będzie w stanie rozwiązać problemy współczesnego świata?

Jak pozyskiwana jest energia ze słońca?

Energia słoneczna pozyskiwana jest w dość prosty sposób. Specjalne panele przechwytują energię, jaka dociera do Ziemi wraz z promieniowaniem słonecznym. Następnie jest ona przekształcana w energię elektryczną lub cieplną. Takie panele mogą mieć różne rozmiary, co pozwala na montowanie ich w najróżniejszych miejscach.

Z paneli słonecznych mogą korzystać pojedyncze budynki, takie jak domy. Z drugiej strony w niektórych miejscach na świecie budowane są całe elektrownie słoneczne, składające się z ogromnych pól zastawionych właśnie panelami. W tym przypadku mowa już o produkcji energii słonecznej na skalę przemysłową.

Niewątpliwą zaletą tej technologii jest fakt, że produkcja takiej energii nie emituje do środowiska żadnych szkodliwych gazów ani zanieczyszczeń. W odróżnieniu chociażby od elektrowni wiatrowych, panele słoneczne w żaden sposób nie ingerują też w przyrodę. Potrzebują jedynie nieco wolnej przestrzeni, aby móc skutecznie działać.

Mankamenty związane z energią słoneczną

Niestety, energia słoneczna nie jest pozbawiona wad. Przede wszystkim jej produkcja jest ściśle uzależniona od warunków pogodowych i lokalizacji. Z oczywistych powodów produkcja takiej energii w Polsce będzie znacznie mniej wydatna niż w regionach, które przez cały rok są silnie nasłonecznione. Dodatkowo niewielkie wahania pogody i wzrost zachmurzenia może znacznie zaburzyć regularność w dostawach takiej energii.

Mimo tego, że panele słoneczne nie wytwarzają w czasie swojej pracy żadnych zanieczyszczeń, to same w sobie są produkowane z pierwiastków uważanych za niebezpieczne dla środowiska. Technologia ta jest mimo wszystko przyjazna środowisku, choć nawet w jej przypadku istnieją pewne mankamenty.

Z różnych powodów energia słoneczna prawdopodobnie nigdy nie stanie się głównym źródłem zasilania. Nie zmienia to jednak faktu, że technologia ta jest stale rozwijana i będzie odgrywała coraz większą rolę w energetyce. Szczególnie w regionach zlokalizowanych bliżej równika może ona pokrywać coraz większą część zapotrzebowania na energię.