Energia wiatrowa

Energia wiatrowa i wodna: czy mogą one zastąpić węgiel?

W następstwie upadku przemysłu węglowego wielu patrzy na energię wiatrową i wodną jako potencjalne zamienniki paliw kopalnych. Ale czy te odnawialne źródła energii naprawdę mogą konkurować z potęgą węgla?

Krótka odpowiedź brzmi: tak. Energia wiatrowa i wodna to dwa najpotężniejsze odnawialne źródła energii dostępne na Ziemi, które mogą zapewnić znaczną ilość energii wtedy, gdy jest ona najbardziej potrzebna – zwłaszcza jeśli zainwestujemy w nowe technologie, które zwiększą ich efektywność. Jednak pomimo tych obiecujących sygnałów, wiele osób pozostaje sceptycznie nastawionych do tego, czy energia wiatrowa i wodna mogą naprawdę zastąpić paliwa kopalne.

Przyjrzyjmy się, dlaczego istnieją te wątpliwości i jak możemy je ominąć.

Chociaż prawdą jest, że wiatr i woda nie są obecnie w stanie zaspokoić wszystkich naszych potrzeb energetycznych, prawdą jest również, że nie są do tego przeznaczone. Zalety tych odnawialnych źródeł energii są dwojakie: nie powodują emisji dwutlenku węgla i są stale dostępne (o ile w pobliżu jest woda). Jeśli chodzi o wytwarzanie energii elektrycznej, zarówno energia wiatrowa, jak i wodna mogą dostarczać ją po znacznie niższych kosztach niż paliwa kopalne – zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę koszty zdrowotne brudnej energii.

Dlaczego więc nie korzystamy częściej z tych odnawialnych źródeł energii?

Głównym powodem jest to, że nie zawsze są one dostępne, gdy najbardziej ich potrzebujemy. Paliwa kopalne można włączać i wyłączać w każdej chwili, co oznacza, że możemy korzystać z energii elektrycznej, kiedy tylko chcemy. Wiatr i woda nie są tak elastyczne, więc nie zawsze są w stanie zaspokoić popyt (zwłaszcza w godzinach szczytu). Jest to jeden z głównych powodów, dla których paliwa kopalne nadal mają tak silną pozycję w systemie energetycznym wielu krajów.

Magazynowanie energii

Istnieją jednak sposoby obejścia tego problemu – mianowicie poprzez systemy magazynowania energii, takie jak akumulatory i elektrownie szczytowo-pompowe. Technologie te mogą sprawić, że energia wiatrowa i wodna staną się bardziej elastyczne dzięki przechowywaniu ich nadmiaru energii do późniejszego wykorzystania. Na przykład hydroenergetyka szczytowo-pompowa to system, w którym nadmiar energii elektrycznej wytwarzanej przez wiatr lub wodę można wykorzystać do pompowania wody do podwyższonego zbiornika. Wodę można następnie uwolnić w godzinach szczytu, aby wytworzyć więcej energii elektrycznej, co czyni ją znacznie bardziej elastyczną niż tradycyjne elektrownie wodne.