Czy energia jądrowa jest bezpieczna

Czy energia jądrowa jest bezpieczna?

Energia elektryczna czy cieplna jest absolutnie niezbędna do funkcjonowania całego współczesnego świata. Równocześnie jej produkcja staje się coraz bardziej problematyczna. Z jednej strony wymagane są do tego surowce, których zasoby na Ziemi są ograniczone. Z drugiej, metody jej wytwarzania są w większości bardzo szkodliwe dla środowiska naturalnego. Z tego powodu tak ważnym zadaniem współczesnej ludzkości jest korzystanie z bezpiecznych i wydajnych metod. Do najważniejszych technologii należy tu energia jądrowa, co do której wielu ludzi ma jednak spore wątpliwości.

Dlaczego atom jest tak popularny?

Wykorzystywanie energii jądrowej rozpoczęło się dopiero w XX wieku. Początki tej technologii nie zapisały się oczywiście chlubnie w dziejach ludzkości, bowiem wiążą się ze stworzeniem bomby atomowej o potężnej, niszczycielskiej sile. Wykorzystywanie tej energii do celów cywilnych szybko zdobyło jednak dużą popularność.

Elektrownie atomowe odznaczają się bardzo wysoką wydajnością. Zużywają stosunkowo niewiele materiału – głównie uranu – w porównaniu do tego, jak ogromne ilości energii są w stanie wytworzyć. Ponadto ich działanie nie emituje do środowiska żadnych spalin ani szkodliwych związków chemicznych.

Energia jądrowa jest przez wielu zaliczana zatem do zielonych technologii, nawet mimo tego, że nie wykorzystuje ona wyłącznie naturalnych sił natury. W porównaniu jednak do energii wiatrowej czy słonecznej, jej wydajność jest o wiele większa.

Energia jądrowa a bezpieczeństwo

Energia jądrowa przy wszystkich swoich zaletach dość powszechnie kojarzy się jednak jako coś niebezpiecznego. Z jednej strony wpływają na to obrazy z wybuchów bomb atomowych, a z drugiej pamięć o tragicznych wypadkach, jak chociażby w Czarnobylu.

Warto pamiętać, że katastrofa w Czarnobylu była jednym z bardzo nielicznych wypadków do jakich doszło kiedykolwiek w elektrowni jądrowej – drugą równie poważną awarią była ta, która dotknęła japońską elektrownię w Fukushimie. W obu przypadkach głównym powodem był błąd ludzki. Stosowane dziś zabezpieczenia praktycznie do zera wyeliminowały ryzyko wystąpienia takich sytuacji drugi raz.

Faktem jest, że elektrownie atomowe produkują radioaktywne odpady, które byłyby bardzo niebezpieczne dla ludzi i całego środowiska naturalnego. Współczesne metody ich składowania sprawiają jednak, że nie stanowią one żadnego zagrożenia.

Pozyskiwanie energii jądrowej, mimo oczywistych zagrożeń, jest dziś najskuteczniejszym i najbezpieczniejszym sposobem na produkcję energii. Nie można rzecz jasna zapominać o wadach tego rozwiązania, ale trzeba pamiętać, że w porównaniu do innych technologii energia te oferuje ogromne bezpieczeństwo i wydajność.