Energia odnawialna w Polsce i na świecie
Energia odnawialna to bardzo pożyteczne rozwiązanie dla naszej planety, najbliższego środowiska, ale również dla naszego portfela. Zyskała na zainteresowaniu w momencie, gdy wzrosło zagrożenie globalnym ociepleniem, oraz innymi problemami gospodarczymi np. wyczerpywaniem się naturalnych zasobów nieodnawialnych źródeł Ziemi. Wdrożono wówczas Postulat 100%, w realizację którego zostały wdrożone różne kraje. Przystąpiły również do niego takie firmy jak Apple, Visa, Ikea oraz Google.
Jakie są źródła energii odnawialnej?
Do źródeł odnawialnych zaliczamy:
- wodę
- wiatr
- słońce
- biomasę
- biopłyny
- biogazy
- energię geotermalną (energia pochodząca z wnętrza ziemi)
Są to źródła, które szybko się odnawiają i wykorzystują naturalne procesy zachodzące na Ziemi. Najbardziej znane systemy pozyskiwania energii to turbiny wiatrowe i instalacje fotowoltaiczne. Odnawialne źródła energii (OZE) stały się modną alternatywą wobec nieodnawialnych źródeł energii jakim są paliwa kopalne. Zaliczamy do nich:
- ropę naftową
- uran
- węgiel
- gaz ziemny
OZE stały się nie tylko modnym wyborem, ale też opłacalnym. Liderem w tej dziedzinie jest Islandia, która wykorzystuje naturalne warunki występujące na wyspie do pozyskiwania zielonej energii. Produkuje ona energie odnawialną w blisko 100 procentach. Na przykład korzystając ze źródeł geotermalnych do ogrzania szklarni są w stanie uprawiać oprócz warzyw i owoców także banany.
Energia odnawialna w Polsce
Pozyskiwanie zielonej energii w Polsce wciąż się rozwija. Najlepsze efekty zostały uzyskane z farm wiatrowych, następnie instalacji wykorzystujących biomasę, elektrowni wodnych i biogazowni. Zanotowano widoczny rozwój w sektorze pozyskiwania energii słonecznej nie tylko w farmach komercyjnych, ale również w gospodarstwach domowych, głównie dzięki wprowadzeniu dopłat do instalacji paneli PV. Jak podaje Urząd Regulacji Energetyki pod koniec 2020 roku w Polsce funkcjonowało 1239 farm wiatrowych. Najlepiej prosperującą jest farma wiatrowa FW Potęgowo położona w powiecie słupskim i sławieńskim działająca od grudnia 2020 roku. Dysponują 81 turbinami o mocy 2,5 MW i 2,75MW. Druga farma wiatrowa kierowana przez Spółkę EDP Renewables Polska usytuowana w miejscowości Margonin w województwie wielkopolskim działa od 2009 roku. Posiada ona 60 wiatraków dających łączną moc 120 MW.
Według danych z 2022 roku najdroższy prąd w Europie był w Dani, Belgii, Niemczech i we Włoszech. Natomiast najtańszy w Holandii, Węgrzech, Bułgarii oraz na Malcie. Polska plasowała się na siódmym miejscu licząc od końca na podstawie danych Europejskiego Urzędu Statystycznego, Eurostat.