dzień ziemi

Dzień Ziemi – najciekawsze fakty

22 kwietnia to szczególny dzień roku świętowany spektakularnie na całym świecie. To czas, w którym nie ma znaczenia pochodzenie człowieka, jego religia lub przekonania. To dzień, w którym przestają mieć znaczenie społeczne i kulturowe podziały. Tego dnia wszystkim ludziom przyświeca jeden wspólny cel – zadbanie o przyszłość naszej planety. 22 kwietnia świętowany jest Międzynarodowy Dzień Ziemi. 

Świadomość ekologiczna mieszkańców Ziemi wzrasta systematycznie z każdym rokiem. Coraz więcej osób zauważa potrzebę dbania o środowisko, w którym przyszło im żyć. Od lat prowadzone są kampanie informacyjne mówiące o tym, jak istotne jest oszczędzanie wody, prądu, segregowanie śmieci lub rezygnacja z plastikowych toreb. Te wszystkie działania osiągają swoje apogeum 22 kwietnia. 

To szczególny czas, w którym na całym świecie podejmowane są starania mające na celu poprawienie jakości życia na Ziemi. Miliony ludzi wyruszają na wspólne sprzątanie swej najbliższej okolicy. W dużych i małych miastach organizowane są pochody i marsze mające zwrócić uwagę na problemy ekologiczne, z którymi współczesnym pokoleniom przyszło się zmierzyć. 

W przedszkolach i szkołach prowadzona jest intensywna edukacja ekologiczna. Jej celem jest uświadomienie dzieci, że nawet najmniejsze gesty i drobne działania mogą poprawić jakość życia na Ziemi, jeśli tylko będą podejmowane regularnie. 

Skąd pochodzi idea Dnia Ziemi?

Ruchy proekologiczne narodziły się w Stanach Zjednoczonych w latach 60. ubiegłego wieku. Obywatele tłumnie protestowali przeciwko rewolucji przemysłowej. Zaczęli dostrzegać, że odpady przemysłowe produkowane przez ogromne zakłady i fabryki podtruwają środowisko. Dzień Ziemi uchwalił senator z Wisconsin, Gaylord Nelson, w 1970 roku. Jego celem było podniesienie świadomości społecznej na temat problemu zanieczyszczeń i masowego ginięcia dzikich zwierząt. 

Popularność Dnia Ziemi doprowadziła do utworzenia Agencji Ochrony Środowiska. Instytucja powstała w 1970 roku i została zatwierdzona przez prezydenta Richarda Nixona. Dzięki temu uchwalono szereg przepisów dotyczących jakości wody i czystości powietrza. Stworzono też listę zagrożonych gatunków roślin i zwierząt. Idea święta Ziemi bardzo szybko opuściła granice Stanów Zjednoczonych i zyskiwała coraz więcej zwolenników na całym świecie. Dzięki temu amerykański Ecology Day stał się Międzynarodowym Dniem Ziemi i pod taką nazwą obchodzony jest nieprzerwanie od 1990 roku. Szacuje się, że każdego roku, 22 kwietnia, przeszło miliard ludzi podejmuje proekologiczne działania. 

Jak dbać o planetę?

Warto pamiętać, że dbanie o środowisko to codzienny obowiązek wszystkich obywateli. Każdy człowiek ma wpływ na to, jak wygląda nasza planeta. Należy zrobić wszystko, aby utrzymać ją w dobrej kondycji, aby przyszłe pokolenia mogły czerpać z niej to, co najlepsze. Na poprawienie kondycji Ziemi, w znaczący sposób, wpływa:

  • oszczędzanie prądu, ciepła i wody,
  • korzystanie z wielorazowych toreb w trakcie zakupów,
  • prawidłowa segregacja śmieci,
  • korzystanie z komunikacji zbiorowej, roweru, hulajnogi,
  • tworzenie łąk kwietnych w ogrodzie,
  • podlewanie ogrodowych roślin zgromadzoną deszczówką,
  • utworzenie hotelu dla owadów. 

Te, z pozoru, najdrobniejsze gesty mają istotny wpływ na środowisko. Najważniejsze, aby były podejmowane regularnie i w przemyślany sposób.