ocieplanie klimatu

Czy można zatrzymać ocieplanie się klimatu?

Nie ma wątpliwości, że nasza planeta się ociepla, a wśród naukowców panuje powszechna zgoda co do tego, że działalność człowieka ma na to duży wpływ. Spalanie paliw kopalnych uwalnia do atmosfery gazy cieplarniane, takie jak dwutlenek węgla, zatrzymując ciepło i powodując ocieplenie Ziemi.

Powstaje więc pytanie, czy ocieplanie klimatu można zatrzymać? A odpowiedź brzmi… być może.

W grę wchodzi wiele czynników i trudno powiedzieć na pewno, co się stanie. Wiemy jednak, że jeśli nie dokonamy poważnych zmian, skutki globalnego ocieplenia mogą być druzgocące.

Co się stanie, jeśli nie powstrzymamy globalnego ocieplenia?

Pierwszą rzeczą do rozważenia jest to, jak źle się dzieje. W ostatnich latach pojawiło się kilka raportów na temat stanu klimatu naszej planety. Najnowszy raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) stwierdza, że jest bardzo prawdopodobne (co oznacza 99-procentową pewność), że działalność człowieka jest odpowiedzialna za wzrost średniej globalnej temperatury powierzchni o 0,85 stopnia Celsjusza od 1950 roku. Według ostatnich badań globalne ocieplenie może spowodować wzrost temperatury o dodatkowe 2 do 4 stopni do 2100 r., jeśli nie zostaną podjęte żadne działania w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

Co to oznacza?

Cóż, możemy spodziewać się znacznie więcej fal upałów, susz i dzikich pożarów. Oczekuje się również, że poziom mórz znacznie wzrośnie w ciągu następnego stulecia, a niektóre szacunki przewidują wzrost o 3 stopy do 2050 r., jeśli czegoś nie zrobimy.

A to tylko kilka efektów, o których wiemy. Mogą wystąpić inne konsekwencje, których jeszcze nie przewidziano ani nie zbadano. Ale jedno jest pewne: jeśli nic się nie zmieni, globalne ocieplenie z czasem będzie się pogłębiać. Zgodnie z raportem IPCC, wszystkie modele pokazują, że globalne ocieplenie będzie trwało przez cały XXI wiek z powodu działalności człowieka. Dlatego tak ważne jest podjęcie działań już teraz.

Co możemy z tym zrobić?

Dobra wiadomość jest taka, że możemy coś z tym zrobić. Najlepszą rzeczą, jaką możemy teraz zrobić, jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Można to zrobić na wiele sposobów: mniej jeździć autem, korzystać z transportu publicznego lub wspólnych dojazdów, kupować bardziej oszczędne samochody, rezygnować z urządzeń i żarówek, które zużywają dużo energii i tak dalej. Można także wspierać organizacje, które działają na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, takie jak Agencja Ochrony Środowiska (EPA).

EPA ciężko pracuje, aby chronić nasze środowisko, ustanawiając normy dotyczące zanieczyszczenia powietrza i pestycydów oraz dostarczając informacji o tym, jak możesz chronić siebie i swoją rodzinę przed tymi rzeczami. Mają też całą sekcję swojej strony internetowej poświęconą globalnemu ociepleniu.