Energia jądrowa w naszym kraju
Energia jądrowa jest to temat mocno kontrowersyjny. Jednak warto tutaj powiedzieć, że temat jest mocno kontrowersyjny, raczej w potocznej debacie publicznej. Naukowcy są zgodni co do kilku rzeczy. Energia jądrowa jest bezpieczna, to bardzo wydajne oraz czyste źródło energii. Jeżeli spojrzymy na ten temat zarówno z punktu widzenia środowiskowego, jak i z punktu widzenia ekonomicznego, to jest to na pewno jedno z najlepszych rozwiązań, jakie można zastosować.
Dlaczego mamy wątpliwości odnośnie zastosowania elektrowni jądrowych?
Jeżeli chodzi o wątpliwości związane z powszechnym stosowaniem energetyki jądrowej, to niestety, ale trzeba powiedzieć, że większość z tych wątpliwości nie są to realne przesłanki czy zagrożenia. Są to najczęściej powtarzane mity i przekłamania odnośnie do energetyki jądrowej. Złą renomę wyrabiają m.in. awarie, których do tej pory zdarzyło się raptem kilka. Chociaż skutki tych awarii w rzeczywistości nie były dramatyczne, to są to wydarzenia spektakularne oraz medialne. Badania pokazują jasno, że w wyniku różnego rodzaju awarii w elektrowniach jądrowych ucierpiała zdecydowanie mniejsza liczba osób, niż na przykład podczas użytkowania aparatury medycznej, która również wykorzystuje izotopy promieniotwórcze. Warto również podkreślić, że energetyka jądrowa jest z nami od przeszło 80 lat. Technologia budowy oraz eksploatacji reaktorów jądrowych jest naprawdę dobrze dopracowana.
Dlaczego zaleca się budowanie elektrowni jądrowych w naszym kraju?
Dlaczego zaleca się budowanie elektrowni jądrowych w Polsce? Jest to bardzo często zadawane pytanie. Jeżeli spojrzymy sobie na energetykę w naszym kraju, to obecnie możemy zauważyć, że większość prądu, jaki mamy w gniazdku, pochodzi z elektrowni węglowej. Jest to technologia coraz mniej wydajna i oczywiście sprzyjająca globalnemu ociepleniu. Również różnego rodzaju limity emisji narzucane nam przez Unię Europejską powodują, że technologia węglowa jest coraz mniej opłacalna. Siłą rzeczy musimy przejść na odnawialne źródła energii bądź inne źródła, które są nisko bądź zeroemisyjne. Czy jednak przejście na OZE w 100% byłoby dobrym rozwiązaniem? W naszym kraju można zrobić to oczywiście inaczej, czyli stosować powszechnie OZE i mieć jako stabilne źródła energii elektrownie jądrowe. W naszym kraju planuje się zbudować trzy elektrownie jądrowe. Chociaż elektrownia jądrowa wydaje nam się być czymś bardzo potężnym, to w rzeczywistości elektrownia jądrowa pokryje około 30% zapotrzebowania na prąd. Cała reszta będzie musiała najprawdopodobniej pochodzić docelowo z odnawialnych źródeł energii, które stopniowo będą zastępować źródła węglowe.